Obraz golfu – ohlasy malého klubu

Dobrý den pane Jando,  k Vašemu doprovodnému emailu k Závěrečné zprávě „Obraz golfu“ zasílám pár postřehů a názorů. Podotýkám , že jsou to pouze mé soukromé názory za temeř 30 let golfu. Předešlé aktivity, jak zvednout zájem o golf, které byly výstřelem do tmy

Dobrý den pane Jando, 

k Vašemu doprovodnému emailu k Závěrečné zprávě „Obraz golfu“ zasílám pár postřehů a názorů. Podotýkám , že jsou to pouze mé soukromé názory za temeř 30 let golfu. Nejde o oficiální stanovisko klubu.

Aktivity ČGF dříve

Předešlé aktivity, jak zvednout zájem o golf , které eviduji, byly jedna za druhou výstřelem do tmy. Jedinkrát jsem vystoupil na VH ČGF  s dotazem, zda není vynaložených cca 60000 na získání jednoho člena ( po prvním roce HGZŽ cca  540? Za 30 milionů včetně barterů,…. pokud si vzpomínám) Autor projektu mi odpověděl, že tomu nerozumím, a že to je dlouhodobý projekt , oni na to mají odborníky,… a já jsem (jinými slovy)  blb, který tomu nerozumí a nebude mi to nikdo vysvětlovat. Kde je projekt dnes? “ ZDVOJNÁSOBIT POČET GOLFISTŮ…“ Měl by někdo spočítat kolik to stálo, kolik přineslo,… a pokud to nesplnilo zadané požadavky, či z druhé strany – SLIBOVANÉ VÝSLEDKY,  měl by za to být někdo zodpovědný! Nebo bude ČGF  jako poslanecká sněmovna. Po volbách přijde vždy nový genius, který naslibuje, vymyslí, přejmenuje, utratí státní peníze,… a pak řekne : „…nevyšlo to. Ahoj.“ ? A přijde další?

O golfu

Myslím že vládne v mnoha golfových oblastech nepřehledný zmatek. Například…původně  Zelená karta,… Zkouška golfové způsobilosti… Osvědčení pro hru,… ( a m.j. Zkouška golfové způsobilosti se na serveru při zadávání jmenuje stále Zelená Karta!) V tom se nevyzná velká část hrajících golfistů,… jak se v tom mají orientovat noví zájemci?! Copak to neumí někdo takto banální věc jednou pro vždy sjednotit? Určit jednoznačná pravidla?! Když do klubu někdo přivede zájemce, první větou bývá,… že neví jak to vlastně je. Kdo vydává co, kam s tím smí nesmí, a ať to kamarádovi vysvětlím já. 

Už tou tou nesrozumitelnou VĚDOU dáváme zájemcům jaksi na vědomí, že to je složité, nejednoznačné, komplikované,.. To je tragické!!! To je prostě špatně! 

Trenér x cvičitel. Profesionál x amatér

Další oblastí je : cvičitel, učitel, trenér, …smí brát,… nesmí brát, smí hrát – nesmí hrát? Z mého pohledu je to naprosto absurdní!!! Všechny ostatní sporty podobné rozdělování na rovné a rovnější opustily! Jen golf se toho drží jak pijavice! Proboha proč?! Umíte si představit, že někdo bude tak dobrý tenista, že se prokouše všemi kvalifikacemi,…a vyhraje US OPEN a nevyhraje prize money?! Když byl prostě nejlepší?! To je přece naprosto nepřijatelné, aby mu někdo řekl: jsi nejlepší, ale nedostaneš nic!! Jedině že vstoupíš do PTA? :)) Jistěže si to neumíme představit! Tam nikdo neřeší jestli jste papírově profesionálni tenista, či ne! Tak bud ho nemají nechat hrát, nebo když ano, měl by dostat co si vyhrál. A v golfu to jde?!  A když tedy nesmí normálně amatéři na turnaje PGA,… proč se diskutuje o tom, že by členové PGA naopak na amatérské turnaje mohli?! To je postavené hlavu! Aby vybrali amatérům ceny? Nebo budou hrát bez nároku na ceny? Psal jsem panu Babickému, který do toho kousnul v TV během moderování turnaje,… kdy tvrdil , že amatérský golf by měl být tou kamarádskou pohodou bez odměn,… 😀 😀 😀 neodpověděl mi. Ptal jsem se : kdo jsou ODBORNÁ VEŘEJNOST,,… VĚTŠINA … kteří jsou za zachování stávajícího modelu?…. já za téměř 30 let golfu nepotkal jediného hráče, který by s tím souhlasil a dokázal to smysluplně obhájit! Vždyť kdo chce hrát s přáteli o podání ruky, by mohl dělat totéž i po té, co by se přestali dělit golfisti a na pro a am. Nebo by se to nesmělo?! 😀 😀 co to je za blábol? Ale kdo chce soupeřit, pracovat, trénovat, soutěžit,… ať to dělá! A Kdo chce vyhrávat ať to zkusí! Ale jestli má někdo práci která ho baví,… rodinnou firmu například,… a baví ho golf a má čas a bude hrát dobře,… proč musí řešit přechod do PGA jinak nic nedostane?! Bývaly doby kdy to bylo i v hokeji například, že na olympijské hry nesměli profesionálové, kde to je dnes? Všechny ostatní sporty nerozdělují na „registrované profi a neregistrované profi“ ale na lepší a horší,… rychlejší a pomalejší… a nejlepší je prostě nejlepší!

Podpora klubů

Dále jen jedním řádkem… Podpora malých klubu je nulová. Nulová ! Kolik procent hráčů začalo v malých klubech ?! Ale když se utrácí za reklamu postaví kolem Prahy billboardy s například Karlštejnem a Bartoškou ? :D:D ( nic proti p. Bartoškovi) Tímto na golf nikoho nedostaneme! Tím říkáme, že je to sport pro VIP a na Karlštejně. ( Nic proti Karlštejnu, ten miluju!) Když tam pak náhodou někdo klikne, kolo za 3000 ,… je po golfu! 🙂 

Za mě: podpora z peněz ČGF? OK. Ale každý klub příspěvek podmíněný utracením za reklamu. Klidně s logy sponzorů, ČGF,  ale reklama na klub u kterého stojí! S cenou za kolo (ať lidi zjistí, že můžou hrát golf za 500 Kč celý den!!!!! Klidně se to tak může jmenovat! (Každý kdo je sportovní duch ví, kolik stojí hodina kurtu, posilovny, … budou překvapený, že si můžou hrát golf za 500 celý den!!!) Jsem přesvědčený, že toto přivede do malých klubů více členů, než plakát s Bartoškou v Praze!! 🙂 Já si dal podobný před časem a za 3 měsíce co tam reklama visela, přišlo 6 nových členů, že to viděli na billboardu!

Aktuální akce ČGF

Golf do Škol,  na to nemáme prostředky. Stejně jako u předešlá akce… kdy měli dostat zajemci 3 lekce v Hodnotě cca 2500,-  za 300,- ? To musela být opravdu velká hlava pomazaná! 🙂 ČGF vymyslela slevu pro zájemce ,… kterou neposkytne sama, ale někdo jiný!! 😀 Klub z vlastní kapsy! A taky pokud si vzpomínám, v okamžiku spuštění akce, bylo do ní přihlášeno 11 klubu !!!! Přesto se uskutečnila!!! Jestli něco stojí takovou raketu, měla v tom být regionální reklama! a zase nebyla. I když to bylo na Čt sport a Golf channel… ale obecné! Neadresné! Mělo to být tak: utratíme do reklamy na akci xy ,… (například 3miliony.) je 100 hřišt cca, když se přihlásí všechny je to 30 000 na klub a sezonu. Když se do akce přihlásí půlka dostanou 60 000! 🙂 Když mi dá ČGF 30 000 příspěvek na plošnou reklamu,… budu mit v regionu kolem hřiště 3 billboardy celý rok!  Jasně že kolem velkých měst jsou dražší plochy,… tak budou mít jeden,… nebo si doplatí! 

Zatím je to tak, že se peníze utrácejí v Praze. Přitom velká část členů z malých klubů časem přejde do klubu větších. Jsou pro ně dodavatelem členů! mohl by si někdo dát práci spočítat, kolik členů ČGF je, nebo začalo jednoduše na hřištích bez 18 jamkového hřiště. Jsem si jistý, že je to překvapivě mnoho! A pokud by to číslo existovalo, stejným poměrem by se měla klubům nějak rozdělovat pomoc. Vždyť je to jednoduše spravedlivé! 🙂

Dotace

Dotace do klubu jsou nedosažitelné . Kolik klubu na ně dosáhne? 2? Nezaspala ČGF něco? 

Od SAZKY dostává svaz příspěvky, nebo od ČUS,… ČOV,… Máme v klubu sportovce z jiných odvětví. Hokej, basket,.. házenou ,…. každý, i malý klub například basketu dostává od Basketbalového svazu příspěvky na činnost. Všichni!  jen golfové kluby nic.

V Evropě dostávají kluby za každý Ha dotace jako zemědělci. A u nás ?! Nedostáváme nic, protože zelená tráva moje a zelená tráva sousedního zemědělce si není rovna!!! Navíc se musí hřiště vykupovat ze ZPF!!! Tedy zaplatit státu za to, že louka pod golfovým hřištěm není louka, jako všechny ostatní louky ale vlastně nelouka?!?! Takže my nejen že nedostaneme od státu dotace jako ostatní v EU, ale my ještě státu zaplatíme za to, že nám nemusí nic platit!!! Tady by měla ČGF máknout. Jestli se sjednocují zákony v EU,… proč jdeme my na druhou stranu?

Reciprocity

Privátně jsem pro zrušení reciprocit. Od hráčů slyším , pokud klubům stačí 50 % fee ,… proč ostatním účtují plné? souhlasím s tím. Taky jsem pro to, aby virtuální kluby nebyly členy čgf. At si udělají svou organizaci. Většina z nás co máme hřiště, musela mít pro přijetí do ČGF znormované hřiště, nebo REÁLNÝ plán , ÚR,… proč najednou nemusí? Pamatuju si na VH ČGF před mnoha lety, když se projednávalo CMR,… Ferda Peroutka spočítal o kolik peněz přijdou kluby, pokud se to schválí. Vedení ho tehdy zesměšnilo,… že to otevře cestu novým golfistům za málo peněz… pamatujete si to? 🙂 Po diskuzi na VH tedy schválili členství v CMR pouze na rok a pak se musí rozhodnout ,… bud půjdou do řádných klubů, nebo skončí! A jak to dopadlo? Nejdřív si po roce zrušili tu roční lhůtu platnosti členství,…!!! .Myslím že to původně bylo sro a měli 3000 členů po 3000 Kč pokud si vzpomínám !!! … pak když byl tlak ,… převedli členy na ČGF. TOTO ALE OTEVŘELO PANDOŘINU SKŘÍNKU S KLUBY BEZ HŘIŠTĚ. Já nikdy neslyšel o tenisovém oddíle bez kurtu, nikdy jsem neslyšel o lyžařském oddíle bez svahu,… nebo o hasičích bez stříkačky. Pro Bůh proč takové voloviny vymyšlí golf?! Divíte se pak že to má špatnou pověst? Že nepřichází noví členové? Já ne.

Povinnosti klubů

     Pravda ale je, že už jsem z toho trošku unavený. Za ty roky.  Za roky povinné účasti v lize… jinak budeme přidruženým = podřadným členem ČGF ?! (CO JE TO ZA NESMYSL?!) Zrovna my jsme klub rekreačních srdcařů a je nám celá liga u zadku!!!  Hrajeme jí opravdu jen proto, že musíme, jinak bychom se na ní vykašlali!!! A pokaždé když jedeme hrát povídáme si o tom s ostatními účastníky 3 . ligy D…. (před tím 4 liga, před tím Krajské ligy východ B,… 😀 😀 co dva – tři roky se to jmenuje jinak, protože zase přišel někdo novy chytrý a musí ve svém volebním období zanechat stopu! :D) myslí si to, v té naší krásné 3 pralesní lize, skoro polovina. Kdo chce, ať soutěží ,…at si postaví 7 teamů a hraje kolik jen chtějí,…. ale povinně? Taková podmínka neexistuje v žádném jiném sportu na světě!!!  A ČGF SE DIVÍIIIII proč nás lidi vnímají jinak, než ostatní sportovce?! Ted je třeba stávajícím HŘIŠTÍM POMOCI  a ne jim zvedat poplatky, když mají za sebou a možná i před sebou nejhorší ekonomické výsledky v historii! Kdo toto udělá?! Jen ČGF! potřebujeme poplatky aspoň na rok snížit!!! ne naopak! Startovné do ligy taky letos podražilo ! z 10 na 12!!! copak jde čgf jen o prachy?! Potřebujeme kluby podpořit ať se zvednou a ne je utopit!!!

Hráči

Proč nedělá ČGF smlouvy s hráči na repre úrovni? Všechny sporty to dělají!!! tenis? Hokej,… fotbal.   vychováš talent? Ok. Dolní ves dostane 100tisíc za přestup. Pokud bude lepší,… dostane od Baníku Humpolec 4 milony a Dolní 300 tisíc ještě! A když postoupí do Barcelony? dostane Baník 300 mil, Humpolec 15 milionů a Dolní milion ( vše jen kvůli představě přirozeně 🙂 částky i jména ) A v golfu? : 

Klub na vesnici zaujme, získá, zadotuje, udrží, vychová, namotivuje a když junior přestoupí do většího klubu, nedostane původní klub nic. Když půjde hráč do repre, nedostane nic. Z prostředků ČGF PAK BUDEME SPOLEČNĚ S OSTATNÍMI KLUBY VZDĚLÁVAT TALENT,… POSÍLAT HO PO SVĚTĚ, PLATIT JIM KEMPY, DRAHÉ A ŠPIČKOVÉ ZAHRANIČNÍ TRENÉRY,…. AŽ ….? PŘEJDOU MILÍ ŠAMPIONI  DO PGA!!!!!  ZA NAŠE SPOLEČNÉ ÚSILI A PENÍZE PŘEJDE DO ORGANIZACE, KTERÁ ZAKAZUJE BRÁT PENÍZE JINÝM HRÁČŮM, NEŽ JEJICH ČLENŮM,… KTERÁ MILOSTIVĚ DODÁ SVÉ VYSTUDOVANÉ TRENÉRY ZPĚT DO KLUBŮ A ČÍM VĚTŠÍ OSOBNÍ RŮST  JSME JIM SPOLEČNĚ UMOŽNILI A ZAPLATILI, TÍM DRAŽŠÍ LEKCE NÁM PAK ŮČTUJÍ? TO JE ZVRHLÉ!!!

Malé kluby

V malém klubu jako jsme my, špičkové talenty neudržíme. Potřebují větší hřiště,… víc tréninkových možností,…. Jsem trener 2tř,…( bývalý cvičitel, učitel,… a nevím co ještě se přejmenovalo :DD) Začali u mně špičkoví golfisté a k čemu nám to je?! Fotka v klubovně? Není to málo? To netěžší a nejdůležitější ZAUJMOUT pro hru, jsme udělali my, tedy malý klub,…ale jinak je nám to na nic. škoda že nemám fotbalové hřiště, byli bychom malý klub dál, ale měl bych rozpočet pokryty vlastní prací z minula a možná i malou tribunu 😀

Vztahy

Víte pane Jando, jsem už středního věku. Pochopil jsem krom jiného taky to, že v dobře fungujícím vztahu,…. je jedno jakém,… se o sebe lidi,…zajímají. Že se muž ženy zeptá,…jak ti je? nepotřebuješ něco? A stejně je to i v práci. Když se šéf občas zeptá: Jardo, máš všechno? Jsi v pohodě? To je dobrá fungující firma, protože fungují POZITIVNÍ VZTAHY. Toto se v naší ČGF neděje! Nikdy. jediná komunikace s ČGF je : zaplaťte tolik a tolik, chceme zvednout poplatky, … rozdělit kluby na kluby a nekluby,… a neklubům zvedneme poplatky,… a klubům příští rok taky…:D musíme, protože kartičky jsou čím dál dražší,…. ( i když od příštího roku už nebudou žádné, … stejně se mají poplatky zvedat?! ) Nikdy se nestalo , že by někdo z ČGF přijel, nebo aspoň zavolal a řekl : máte všechno? Nemůžeme nějak pomoci?  My nežijeme s ČGF v nějakém pracovně sportovním vztahu! my jsme nesvéprávný dodavatel poplatků a hráčů do ČGF,… ale dál si ona žije svým vlastním životem.

Dotace

Když postavíte fotbalové hřiště , dostanete od ČMFS sekačku na údržbu. Tak má vypadat zájem o nové kluby a členy!  Sazka musí podle loterijního zákona platit nějaké procenta do sportu. Dřív to bylo postřednictvím ČSTV. Kde jsou peníze teď? ČSTV transormoval do  ČUS,… Jen nějak peníze od Sazky přestaly proudit ke klubům. Proč? Kde jsou? dostává je ČGF ? Proč je klubům nepřepošle dle počtu členů? Před pár lety se řešilo, že kluby musejí mít v přihláškách do klubu (kvůli GDPR) že souhlasí členové s použitím os. údajů pro potřeby registrace ještě ČSTV,… aby mohla ČGF žádat o příspěvky centrálně. Kde to skončilo?!

Korupce

Jednou jsme plánovali tady se základní školou v obci golf místo tělocviku Každá třída dvakrát za rok den na golfu. klub k tomu neděli pro děti co u toho zůstanou zdarma. tři měsíce práce počítání, organizování! Na kraji jsme se přihlásili do dotačního programu přes firmu s celým projektem. 

Výzva se jmenovala OPAKOVANÉ VOLNOČASOVÉ AKTIVITY DĚTÍ A MLÁDEŽE V OBLASTI SPORTU.

Když jsem se měsíc po uzavření výzvy zeptal, kdy nás vyrozumí, řekli, že vyrozuměli jen úspěšné žadatele!!! Místní úřednice slíbila, že mi pošlou aspoň seznam těch, co uspěli. Po několika urgencích jsem dostal seznam seznam. Jako první úspěšný žadatel (seřazeno dle výše částek od nejvyšší) se umístila

STŘELNICE NA ASFALTOVÉ HOLUBY!

Covid

ČGF zaspala z mého pohledu i covid. všude jsme slyšeli kadeřníky, květináře, odboráře, lyžaře,…jak za ně bojují a kompenzace prosazuji jejich zástupci… a světe div se: lyžaři si své vydupali. Viděl jsme za celý covid někde bojovat někoho za golf?! Nikde nikdo!!! ČGF NEEXISTUJE!!! ta matka, co se má starat o své děti?! Kde jsou všichni?! Co dělali? To že nás omezili a nezavřeli zcela,… znamená, že nám nemusí nic dávat? A stačilo třeba banální a snadno doložitelné: proplatíme vám náklady na energie a phm. Já nemůžu nesekat a nemůžu nezavlažovat,…i když mám prakticky zavřeno!!! Škody na trávě by byly devastující!!! Ale neviděl jsem nikoho, kdo by za golf, který se odehrává venku jakkoli zabojoval!! Nikdo!!! 

Závěrem

V obecném slova smyslu Vám fandím, přijde mi to racionální a pozitivní činnost. U akce Seznam.cz nebo Safe golf,… vůbec nemám názor. Neumím si představit, že animované postavičky kritizující hokej a fotbal přilákají golfisty, kteří nehrají! Kdo tu akci platí ČGF? Bojím se bojím,… že to je další jedna AKCE v řadě.

Nejsem marketingový specialista, neumím poradit jako studovaný lidi, co přivede hráče. Prakticky nejvíc členů u nás v klubu, přivedl jiný člen klubu. Osobní iniciativa, osobní přístup. Reklama v golfovém časopise nové hráče nepřivede.

Máte jistě spousty ohlasů a nápadů od moudrych kolegů,… tady pouze mé názory a zkušenosti,…pokud Vám to pomůže 🙂